Money, Banks and Finance in Economic Thought

Thursday 23 May 2019
09:00 - 10:00

Publishers' installation

Location: Room 0.36 (Groundfloor)
09:00 - 11:00
09:30 - 13:00

Registration

Location: Sciences Po. Lille Entry Hall
11:00 - 13:00

ESHET Meetings / professional Meetings

Location: TBA
11:30 - 13:30

Lunch

Location: Cafeteria
13:30 - 14:00

Welcoming session

André Lapidus (president of the ESHET) Patrick Mardellat (Director of International Relations at Sciences Po Lille) Goulven Rubin and Jean-Sébastien Lenfant
Chairperson: Lapidus André, Phare, University Paris1 Panthéon-Sorbonne
Location: Amphitheatre Hannah Arendt (1st floor)
14:00 - 16:00
Session: A01

Theoretical debates

Chairperson: Gehrke Christian, University of Graz
Location: Amphitheatre Hannah Arendt (1st floor)
Ruijs Philip
Presenter: Ruijs Philip, Université d'Angers
Discussant: Zeineddine Yara, Paris 1 - PHARE
Pignalosa Daria, Trezzini Attilio
Presenter: Trezzini Attilio, Roma Tre University
Discussant: Gehrke Christian, University of Graz
Guillot Léon
Presenter: Guillot Léon , University Paris 1 Panthéon-Sorbonne
Discussant: Ruijs Philip, Université d'Angers
Schroeter Felix
Presenter: Schroeter Felix, Universität Hamburg
Discussant: Zambelli Stefano, University of Trento
Session: A02

Money and banks (17th-19th centuries)

Chairperson: Sturn Richard, University of Graz
Location: Amphitheatre Norbert Elias (2d floor)
Cardoso José Luís
Presenter: Cardoso José Luís, University of Lisbon
Discussant: Sener Ulas, University of Potsdam
Roche Claude
Presenter: Roche Claude, Catholic university of Lille - UCL
Discussant: Coutinho Mauricio, State University of Campinas UNICAMP
Chaloupek Günther
Presenter: Chaloupek Günther, independent scholar
Discussant: Greitens Jan, Baden-Württemberg Cooperative State University
Bertram Schefold
Presenter: Bertram Schefold, Goethe-University, Frankfurt
Discussant: Tusset Gianfranco, University of Padova
Session: A03

Economics and religion

Chairperson: Faccarello Gilbert, Panthéon-Assas University
Location: Amphitheatre Michel Foucault (3rd floor)
Rajapakse Nadeera
Presenter: Rajapakse Nadeera, Université Pantheon-Sorbonne, Paris 1
Discussant: Faccarello Gilbert, Panthéon-Assas University, Paris
Koehler Benedikt
Presenter: Koehler Benedikt, N/A
Discussant: Vallois Nicolas, CRIISEA, Université Picardie Jules Verne
Higgins J. Patrick
Presenter: Higgins J. Patrick, Faculty of Law and Administration, University of Łódż
Discussant: Diatkine Daniel Diatkine, Université Paris Saclay/Evry
Georges El Haddad
Presenter: Georges El Haddad, BETA
Discussant: Witztum Amos Witztum, London School of Economics
Session: A04

The Brazilian connection

Chairperson: Rivot Sylvie, University of Mulhouse-BETA
Location: Amphi Germaine Tillion (1.29, 1st floor)
Boianovsky Mauro
Presenter: Boianovsky Mauro, Universidade de Brasilia
Discussant: Biltoft Carolyn, Graduate Institute Geneva
Dvoskin Nicolas
Presenter: Dvoskin Nicolas, Katholische Universität Eichstätt-Ingolstadt
Discussant: Cot Annie Lou, CES, University Paris 1 Pantheon-Sorbonne
Bruzzi Curi Luiz Felipe, Cunha Alexandre
Presenter: Bruzzi Curi Luiz Felipe, Universidade Federal de Minas Gerais
Discussant: Trautwein Hans-Michael, Carl von Ossietzky Universität Oldenburg
Suprinyak Carlos Eduardo
Presenter: Suprinyak Carlos Eduardo, Cedeplar/UFMG
Discussant: Couix Quentin, Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne, Centre d'économie de la Sorbonne
Session: A05

Marx compared and considered

Chairperson: Rosselli Annalisa, Università di Roma Tor Vergata
Location: Room 2.20 (2d floor)
Lambert Thomas
Presenter: Lambert Thomas , University of Louisville
Discussant: Lenfant Jean-Sébastien, Clerse U Lille
Arnon Arie
Presenter: Arnon Arie, BGU
Discussant: Kalmychkova Elena, MSU Lomonosov
De Grandi Anthony, Tutin Christian
Presenter: De Grandi Anthony, Universite Paris 1 PHARE
Discussant: Piacentini Paolo Mario, Università di Roma 'La sapienza'
Burina Elizaveta, Cot Annie Lou
Presenter: Burina Elizaveta, Paris 1 Pantheon-Sorbonne
Discussant: Avtonomov Vladimir Avtonomov, National Research University Higher School of Economics
Ananyin Oleg
Presenter: Ananyin Oleg, National Research University "Higher School of Economics", and Institute of Economics, RAS
Discussant: Tutin Christian , UPEC et PHARE
Session: A06

Women in economics

Chairperson: Schabas Margaret, University of British Columbia
Location: Room 2.30 (2d floor)
Mosca Manuela, Laurenzi Elena
Presenter: Mosca Manuela, University of Salento (Lecce)
Discussant: Santori Paolo, LUMSA University
Bréban Laurie
Presenter: Bréban Laurie, PHARE, Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne
Discussant: Guidi Marco Enrico Luigi, Università di Pisa
Sigot Nathalie
Presenter: Sigot Nathalie, PHARE, University Paris 1 Panthéon-Sorbonne
Discussant: Mosca Manuela, University of Salento (Lecce)
Session: A07

Technological change and employment

Chairperson: Dal Pont Legrand Muriel, Universite Cote d'Azur CNRS GREDEG
Location: Room 2.22 (2d floor)
Matthieu Ballandonne
Presenter: Matthieu Ballandonne, ESSCA SCHOOL OF MANAGEMENT
Discussant: McCann Charles, University of Pittsburgh
Knell Mark
Presenter: Knell Mark, NIFU Nordic Institute for Studies in Innovation, Research and Education
Discussant: Berdell john, DePaul U
Leray Benjamin
Presenter: Leray Benjamin, Paris 1
Discussant: Michaël Assous, Université Lumière Lyon2
Nukulkit Up Sira
Presenter: Nukulkit Up Sira, Univerysity of Utah
Discussant: Knell Mark, NIFU Nordic Institute for Studies in Innovation, Research and Education
Session: A08

Law and economics

Chairperson: Ferey Samuel, BETA-CNRS et University of Lorraine
Location: Amphi Louise Michel (1st floor, 1.16)
Chassonnery-Zaïgouche Cléo
Presenter: Chassonnery-Zaïgouche Cléo, CRASSH, University of Cambridge
Discussant: Teixeira Pedro, CIPES & U. Porto
Gindis David
Presenter: Gindis David, University of Hertfordshire
Discussant: Chassonnery-Zaïgouche Cléo, CRASSH, University of Cambridge
Medema Steven
Presenter: Medema Steven, University of Colorado Denver
Discussant: Berta Nathalie, Reims university
Bertrand Elodie
Presenter: Bertrand Elodie, CNRS
Discussant: Dekker Erwin, Erasmus School of Economics
Round Table: A09

Bank archives: How historians work

Chairperson: Touchelay Beatrice, Université de Lille IRHiS UMR CNRS 8259
Location: Amphitheatre La Boétie (0.15, Groundfloor)
Gersende Piernas
Presenter: Gersende Piernas, Archives nationales du monde du travail
Laperdrix Marie
Presenter: Laperdrix Marie, Ministry of Economy and Finance, Digital and Public Affairs
Trigalet Michel, Preneel Marij, Romain Durieux
Presenter: Romain Durieux, Archives générales du Royaume (Belgium)
Marjolaine Meeschaert
Presenter: Marjolaine Meeschaert, Société Générale
Session: A10

Irving Fisher

Chairperson: Gomez Betancourt Rebeca Gomez Betancourt, University of Lyon 2
Location: Room 2.16 (2d floor)
Desmedt Ludovic, Drabo Daouda
Presenter: Drabo Daouda, Université de Bourgogne-Franche-Comte
Discussant: Demeulemeester Samuel, ENS de Lyon and Paris 8 University
Brillant Lucy
Presenter: Brillant Lucy, University of Bourgogne Franche Comte
Discussant: Robert W. Dimand, Brock University, St. Catharines, Ontario L2S 3A1, Canada
Coulibaly Timothée, Matthieu Llorca
Presenter: Coulibaly Timothée, Université de Bourgogne Franche-Comté
Discussant: Vymyatnina Yulia, European University at Saint-Petersburg
Demeulemeester Samuel
Presenter: Demeulemeester Samuel, ENS de Lyon and Paris 8 University
Discussant: Ingrao Bruna, Department of Social and Economic Sciences, La Sapienza
Session: A11

The Economic Agent

Chairperson: Moscati Ivan, University of Insubria
Location: Room 2.25 ( 2d floor)
Desmarais-Tremblay Maxime, Bee Michele
Presenter: Desmarais-Tremblay Maxime, Goldsmiths, University of London
Discussant: Moscati Ivan, University of Insubria
Rudi Verburg
Presenter: Rudi Verburg, VU Amsterdam
Discussant: Wible James , University of New Hampshire
Zouboulakis Michel
Presenter: Zouboulakis Michel, University of Thessaly
Discussant: Victor Bianchini, University Center of Mayotte
16:00 - 16:30

Coffee break

Location: Cafeteria
16:30 - 18:00
Session: B01

Banking systems 1

Chairperson: Murphy Antoin, Trinity College Dublin
Location: Amphitheatre Hannah Arendt (1st floor)
Gent Dr. John
Presenter: Gent Dr. John, LSE (alumni, guest speaker) / Queens University Centre for Ec History - International Advisory Board member
Discussant: Deleplace Ghislain, Université Paris 8-LED
Gabriel Sabbagh
Presenter: Gabriel Sabbagh, University Paris Diderot (retired)
Discussant: Murphy Antoin, Trinity College Dublin
Session: B03

Methodology 1

Chairperson: Cot Annie Lou, CES, University Paris 1 Pantheon-Sorbonne
Location: Amphitheatre Michel Foucault (3rd floor)
Fontaine Reis de Araujo Patrick
Presenter: Fontaine Reis de Araujo Patrick, UFRJ
Discussant: Zouboulakis Michel, University of Thessaly
Giraud Yann
Presenter: Giraud Yann, University of Cergy-Pontoise
Discussant: Charles Loïc, Université de Paris 8 and Ined
Wible James
Presenter: Wible James , University of New Hampshire
Discussant: Desmarais-Tremblay Maxime, Goldsmiths, University of London
Session: B04

Dynamics and stability in the history of macroeconomics

Chairperson: Boianovsky Mauro, Universidade de Brasilia
Location: Amphi Germaine Tillion (1.29, 1st floor)
Dal Pont Legrand Muriel, Harald HAGEMANN
Presenter: Dal Pont Legrand Muriel, Universite Cote d'Azur CNRS GREDEG
Discussant: Ehnts Dirk, Pufendorf-Gesellschaft für politische Ökonomie e. V.
Rivot Sylvie
Presenter: Rivot Sylvie, University of Mulhouse-BETA
Discussant: Robert W. Dimand, Brock University, St. Catharines, Ontario L2S 3A1, Canada
Michaël Assous
Presenter: Michaël Assous, Université Lumière Lyon2
Discussant: Rubin Goulven, University Paris 1
Session: B05

Russia, China, Ukraine

Chairperson: Takenaga Susumu, Daito Bunka University
Location: Room 2.20 (2d floor)
Borokh Olga
Presenter: Borokh Olga, Russian Academy of Sciences, Institute of Far Eastern Studies
Discussant: Zhang Shouyi, CRIISEA, University of Amiens
Chaplygina Irina
Presenter: Chaplygina Irina, Lomonosov Moscow State University
Discussant: Okan Ecem, Phare, University Paris1 Panthéon-Sorbonne
Lopukh Kseniia
Presenter: Lopukh Kseniia, Kyiv National Economic University named after Vadym Hetman
Discussant: Ananyin Oleg, National Research University "Higher School of Economics", and Institute of Economics, RAS
Session: B06

Hotelling

Chairperson: Missemer Antoine, CNRS-CIRED Paris
Location: Room 2.30 (2d floor)
Missemer Antoine, Franco Marco P. V., Mueller Thomas, Gaspard Marion Gaspard, Nadaud Franck, Ferreira da Cunha Roberto
Presenter: Missemer Antoine, CNRS-CIRED Paris
Discussant: Dupont Ariane, PHARE University Paris 1
Missemer Antoine, Gaspard Marion Gaspard, Ferreira da Cunha Roberto
Presenter: Gaspard Marion Gaspard, Triangle - Lyon 2
Discussant: Erreygers Guido, University of Antwerp
Mueller Thomas, Gaspard Marion Gaspard
Presenter: Mueller Thomas, LED - Paris 8
Discussant: Ragni Ludovic, Université Nice Sophia Antipolis
Session: B08

Macroeconomic modelling and economic history

Chairperson: Sergi Francesco, University of the West of England Bristol
Location: Amphi Louise Michel (1st floor, 1.16)
Lueger Tim
Presenter: Lueger Tim, Darmstadt University of Technology
Discussant: Chatelain Jean-Bernard, Université Paris 1 Panthéon Sorbonne, PSE
Chatelain Jean-Bernard, Ralf Kirsten
Presenter: Chatelain Jean-Bernard, Université Paris 1 Panthéon Sorbonne, PSE
Discussant: Raybaut Alain , University Cote d'Azur CNRS Gredeg
Le Fur Tanguy, de Vroey Michel, Clerc Pierrick
Presenter: Le Fur Tanguy, Aix-Marseille Université
Discussant: Duarte Pedro, INSPER & University of Sao Paulo
Session: B09

ESHET Young scholars session 1

Chairperson: Sigot Nathalie, PHARE, University Paris 1 Panthéon-Sorbonne
Location: Amphitheatre La Boétie (0.15, Groundfloor)
Rebours Anthony
Presenter: Rebours Anthony, Université Paris 8
Discussant: Cedrini Mario Aldo, Università di Torino
Brollo Tommaso
Presenter: Brollo Tommaso, University of Siena
Discussant: Rosselli Annalisa, Università di Roma Tor Vergata
Pittrich Lara
Presenter: Pittrich Lara, University of Graz
Discussant: Moscati Ivan, University of Insubria
Session: B11

Mathematical economics

Chairperson: Ingrao Bruna, Department of Social and Economic Sciences, La Sapienza
Location: Room 2.25 (2d floor)
Misaki Kayoko
Presenter: Misaki Kayoko, Shiga University
Discussant: Drabo Daouda, Université de Bourgogne-Franche-Comte
Renault Matthieu
Presenter: Renault Matthieu, University of São Paulo (FEA-USP)
Discussant: Hoover Kevin, Duke University
Carvajalino Juan
Presenter: Carvajalino Juan, Université Paris 8, Vincennes-Saint-Denis
Discussant: Parys Wilfried, University of Antwerp
18:00 - 19:00

Keynote Lecture 1. Marc Flandreau (Howard Marks Professor of Economic History, University of Pennsylvany). Frauds, Computers, and Rational Expectations: The London Stock Exchange and the Rise of Financial Economics in the 19th Century

Chairperson: Rubin Goulven, University Paris 1
Location: Amphitheatre Hannah Arendt (1st floor)
19:30 - 22:00

Guided visits at Palais des Beaux Arts (19:15-21:00)

Location: Palais des Beaux Arts

Opening reception (19:45-22:00)

Location: Palais des Beaux Arts
Friday 24 May 2019
08:30 - 10:00
Session: C02

Monetary theory 1

Chairperson: Suprinyak Carlos Eduardo, Cedeplar/UFMG
Location: Amphitheatre Norbert Elias (2d floor)
Coutinho Mauricio
Presenter: Coutinho Mauricio, State University of Campinas UNICAMP
Discussant: Diatkine Daniel Diatkine, Université Paris Saclay/Evry
Potuzak Pavel
Presenter: Potuzak Pavel, University of Economics, Prague
Discussant: Martinez Ignacio, Universidad de Sevilla
Diatkine Daniel Diatkine
Presenter: Diatkine Daniel Diatkine, Université Paris Saclay/Evry
Discussant: Coutinho Mauricio, State University of Campinas UNICAMP
Session: C03

Methodology 2

Chairperson: Cherrier Beatrice, CNRS-Université de Cergy
Location: Amphitheatre Michel Foucault (3rd floor)
Hoover Kevin
Presenter: Hoover Kevin, Duke University
Discussant: Croisier Huguette, Université Saint-Louis Bruxelles
Moscati Ivan
Presenter: Moscati Ivan, University of Insubria
Discussant: Carvajalino Juan, Université Paris 8, Vincennes-Saint-Denis
Ragni Ludovic, Baldin Claire
Presenter: Ragni Ludovic, Université Nice Sophia Antipolis
Discussant: Pittrich Lara, University of Graz
Session: C05

India

Chairperson: Sinha Ajit, Azim Premji University
Location: Room 2.20 (2d floor)
Arai Tomoyuki
Presenter: Arai Tomoyuki, Shimonoseki City University
Discussant: SHEPTUN Alla, Financial University under the Russian Federation Government
Biets Jordan
Presenter: Biets Jordan, Université Lumière Lyon 2
Discussant: Desmedt Ludovic, Université de Bourgogne-Franche-Comte
Bach Maria
Presenter: Bach Maria, The American University of Paris
Discussant: Biets Jordan, Université Lumière Lyon 2
Session: C06

Kindleberger

Chairperson: Arnon Arie, BGU
Location: Room 2.30 (2d floor)
Mehrling Perry
Presenter: Mehrling Perry, Boston University
Discussant: Monnet Eric, Banque de France, PSE, CPER
Carré Emmanuel, Laurent Le Maux
Presenter: Laurent Le Maux, Brest University and Paris Saint-Denis University
Discussant: Maes Ivo, National Bank of Belgium
Session: C08

Crises and business cycles theories

Chairperson: Pascal Bridel Pascal, Centre Walras-Pareto . Université de Lausanne
Location: Amphi Louise Michel (1st floor, 1.16)
Ehnts Dirk
Presenter: Ehnts Dirk, Pufendorf-Gesellschaft für politische Ökonomie e. V.
Discussant: Pascal Bridel Pascal, Centre Walras-Pareto . Université de Lausanne
Valeonti Sofia
Presenter: Valeonti Sofia, Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne
Discussant: Gomez Betancourt Rebeca Gomez Betancourt, University of Lyon 2
Session: C09

Russian and Bulgarian economic thought

Chairperson: Kalmychkova Elena, MSU Lomonosov
Location: Amphitheatre La Boétie (0.15, Groundfloor)
Maltsev Alexander
Presenter: Maltsev Alexander, (1) Ural State University of Economics; (2) CRIISEA, University of Picardie
Discussant: Ostapenko Vsevolod, St. Petersburg State University
Marinova Tsvetelina
Presenter: Marinova Tsvetelina , New Bulgarian University
Discussant: Bellet Michel, GATE L-SE UNIVERSITY OF ST ETIENNE
Sheptun Alla
Presenter: Sheptun Alla, Financial University under the Russian Federation Government
Discussant: Avtonomov Vladimir Avtonomov, National Research University Higher School of Economics
Session: C10

French Enlightenment 1

Chairperson: van den Berg Richard, Kingston University
Location: Room 2.16 (2d floor)
Yamamoto Eiko
Presenter: Yamamoto Eiko, Waseda University
Discussant: Marchevsky Julia Marchevsky, Universidade Federal de MInas Gerais
Sæther Arild
Presenter: Sæther Arild, Agder Academy of Sciences and Letters
Discussant: Charles Loïc, Université de Paris 8 and Ined
Charles Loïc, Christine Théré
Presenter: Charles Loïc, Université de Paris 8 and Ined
Discussant: van den Berg Richard, Kingston University
Session: C11

International trade

Chairperson: Deleplace Ghislain, Université Paris 8-LED
Location: Room 2.25 (2d floor)
Masunaga Atsushi
Presenter: Masunaga Atsushi, Chuo University
Discussant: Takenaga Susumu, Daito Bunka University
Tabuchi Taichi
Presenter: Tabuchi Taichi, Doshisha University
Discussant: Deleplace Ghislain, Université Paris 8-LED
Gelbhaar Christoph
Presenter: Gelbhaar Christoph, Universität Mannheim
Discussant: Tabuchi Taichi, Doshisha University
10:00 - 10:30

Coffee break

Location: Cafeteria
10:30 - 12:00
Session: D01

Banking systems 2

Chairperson: Chatelain Jean-Bernard, Université Paris 1 Panthéon Sorbonne, PSE
Location: Amphitheatre Hannah Arendt (1st floor)
Diatkine Sylvie
Presenter: Diatkine Sylvie, University East Paris
Discussant: Brillant Lucy, University of Bourgogne Franche Comte
Gautier Johanna
Presenter: Gautier Johanna, IHEID
Discussant: De Grandi Anthony, Universite Paris 1 PHARE
Session: D02

Monetary theory 2

Chairperson: Desmedt Ludovic, Université de Bourgogne-Franche-Comte
Location: Amphitheatre Norbert Elias (2d floor)
Greitens Jan
Presenter: Greitens Jan, Baden-Württemberg Cooperative State University
Discussant: Potuzak Pavel, University of Economics, Prague
Pérez Cano Joaquín
Presenter: Pérez Cano Joaquín, Universidad Rey Juan Carlos
Discussant: Sau Lino, Department of economics and statistics, University of Torino (Turin)
Bieri David
Presenter: Bieri David, Virginia Tech
Discussant: Rebours Anthony, Université Paris 8
Session: D03

Quantifying, representing, legitimizing

Chairperson: Chassonnery-Zaïgouche Cléo, CRASSH, University of Cambridge
Location: Amphitheatre Michel Foucault (3rd floor)
Vallois Nicolas
Presenter: Vallois Nicolas, CRIISEA, Université Picardie Jules Verne
Discussant: Kuster Marius, University of Lausanne
Guidi Marco Enrico Luigi
Presenter: Guidi Marco Enrico Luigi, Università di Pisa
Discussant: Thibault Guicherd, TRIANGLE
Kuster Marius
Presenter: Kuster Marius, University of Lausanne
Discussant: Fontaine Reis de Araujo Patrick, UFRJ
Session: D04

Schumpeter on Money, Banks and Finance

Chairperson: Biltoft Carolyn, Graduate Institute Geneva
Location: Amphi Germaine Tillion (1.29, 1st floor)
Lakomski-Laguerre Odile
Presenter: Lakomski-Laguerre Odile, CRIISEA, University of Picardie Jules Verne
Discussant: Larue Louis, Hoover Chair of Economic and Social Ethics, UCLouvain
Tristan Velardo
Presenter: Tristan Velardo, University of Lille
Discussant: Matthieu Ballandonne, ESSCA SCHOOL OF MANAGEMENT
Lambert Thomas
Presenter: Lambert Thomas , University of Louisville
Discussant: Tristan Velardo, University of Lille
Session: D05

Keynes and Marschak on money

Chairperson: Mehrling Perry, Boston University
Location: Room 2.20 (2d floor)
Tomo Shigeki
Presenter: Tomo Shigeki, Independent Scholar
Discussant: Rivot Sylvie, University of Mulhouse-BETA
Fantacci Luca, Sanfilippo Eleonora Sanfilippo
Presenter: Sanfilippo Eleonora Sanfilippo, University of Cassino and Southern Lazio
Discussant: Boianovsky Mauro, Universidade de Brasilia
Hagemann Harald, Robert W. Dimand
Presenter: Hagemann Harald, Universitaet Hohenheim
Discussant: Jovanovic Franck, TELUQ university
Session: D06

François Perroux

Chairperson: Caldari Katia, University of Padova
Location: Room 2.30 (2d floor)
Fèvre Raphaël
Presenter: Fèvre Raphaël, University of Cambridge (POLIS)
Discussant: Caldari Katia, University of Padova
Masini Fabio
Presenter: Masini Fabio, University of Roma Tre
Discussant: Faudot Adrien, CREG, Université Grenoble Alpes
Bénistand Hélène
Presenter: Bénistand Hélène, PHARE, Université Paris 1 Panthéon Sorbonne
Discussant: De Paoli Joachim, Laboratoire Triangle
Session: D08

Banks and growth in the XIXth and XXth centuries

Chairperson: Flandreau Marc, Pennsylvania University
Location: Amphi Louise Michel (1st floor, 1.16)
Patrice Baubeau, Monnet Eric, Riva Angelo, Ungaro Stefano
Presenter: Riva Angelo, EBS-Paris and PSE
Discussant: Wood Justine, Loughborough University
Vatchkov Daniel
Presenter: Vatchkov Daniel, Institute for Historical Studies - Bulgarian Acedemy of Sciences
Discussant: Marinova Tsvetelina , New Bulgarian University
Touchelay Beatrice
Presenter: Touchelay Beatrice, Université de Lille IRHiS UMR CNRS 8259
Discussant: Monnet Eric, Banque de France, PSE, CPER
Session: D09

Modelling

Chairperson: de Vroey Michel, Economics School of Louvain
Location: Amphitheatre La Boétie (0.15, Groundfloor)
Couix Quentin
Presenter: Couix Quentin, Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne, Centre d'économie de la Sorbonne
Discussant: Suprinyak Carlos Eduardo, Cedeplar/UFMG
Paesani Paolo, Palumbo Antonella
Presenter: Paesani Paolo, University of Rome Tor Vergata; Department of Economics and Finance
Discussant: Renault Matthieu, University of São Paulo (FEA-USP)
Sergi Francesco
Presenter: Sergi Francesco, University of the West of England Bristol
Discussant: de Vroey Michel, université catholique de Louvain
Round Table: D11

Ricardo on Money

Around Ghislain Deleplace's 2017 book, Ricardo on Money: A Reappraisal
Chairperson: Parys Wilfried, University of Antwerp
Location: Room 2.25 (2d floor)
Takenaga Susumu
Presenter: Takenaga Susumu, Daito Bunka University
Marcuzzo Maria Cristina
Presenter: Marcuzzo Maria Cristina, Sapienza, Università di Roma
Deleplace Ghislain
Presenter: Deleplace Ghislain, Université Paris 8-LED
Rosselli Annalisa
Presenter: Rosselli Annalisa, Università di Roma Tor Vergata
12:00 - 13:00

Lunch

Location: Cafeteria
13:00 - 14:30
Session: E01

Banking systems 3

Chairperson: Brillant Lucy, University of Bourgogne Franche Comte
Location: Amphitheatre Hannah Arendt (1st floor)
Nersisyan Yeva
Presenter: Nersisyan Yeva, Franklin and Marshall College
Discussant: Ananyin Oleg, National Research University "Higher School of Economics", and Institute of Economics, RAS
Zambelli Stefano
Presenter: Zambelli Stefano, University of Trento
Discussant: Pignalosa Daria, Roma Tre University
Martinez Ignacio, Garcia Flores Victor, Palma Martos Luis
Presenter: Martinez Ignacio, Universidad de Sevilla
Discussant: Pérez Cano Joaquín, Universidad Rey Juan Carlos
Session: E02

The gold standard in the 1930s

Chairperson: Sanfilippo Eleonora Sanfilippo, University of Cassino and Southern Lazio
Location: Amphitheatre Norbert Elias (2d floor)
Francis Clave
Presenter: Francis Clave, Paris II
Discussant: Arthmar Rogerio, UFES, CNPq
Morrison James
Presenter: Morrison James, LSE
Discussant: Gelbhaar Christoph, Universität Mannheim
Nenovsky Nikolay, Zhang Shouyi
Presenter: Zhang Shouyi, CRIISEA, University of Amiens
Discussant: Pasotti Ilaria, independent researcher
Session: E03

Methodology 3

Chairperson: Maas Harro, University of Lausanne
Location: Amphitheatre Michel Foucault (3rd floor)
Cedrini Mario Aldo, Ambrosino Angela
Presenter: Cedrini Mario Aldo, Università di Torino
Discussant: Giraud Yann, University of Cergy-Pontoise
Brackmann Netto Arthur
Presenter: Brackmann Netto Arthur, USP
Discussant: Svorencik Andrej, University of Mannheim
Edwards José, Noblet Guillaume, Delcey Thomas
Presenter: Edwards José, Universidad Adolfo Ibanez
Discussant: Cherrier Beatrice, CNRS-Université de Cergy
Session: E04

Crypto-currencies

Chairperson: Barbaroux Nicolas, GATE L-SE- UNIVERSITY ST ETIENNE
Location: Amphi Germaine Tillion (1.29, 1st floor)
Larue Louis
Presenter: Larue Louis, Hoover Chair of Economic and Social Ethics, UCLouvain
Discussant: Jens Reich, Dt. Bundesbank, University of Frankfurt
Lakomski-Laguerre Odile, Desmedt Ludovic
Presenter: Lakomski-Laguerre Odile, CRIISEA, University of Picardie Jules Verne
Discussant: Larue Louis, Hoover Chair of Economic and Social Ethics, UCLouvain
Giacomini Francesco
Presenter: Giacomini Francesco, The London School of Economics and Political Science
Discussant: Barbaroux Nicolas, GATE L-SE- UNIVERSITY ST ETIENNE
Session: E05

ESHET Best scholarly edition award session. Sismondi as an economist.

Chairperson: Arena Richard, Université Côte d'Azur
Location: Room 2.20 (2d floor)
Dal Degan Francesca
Presenter: Dal Degan Francesca, university of Pisa
Discussant: Callari Antonio, Franklin and Marshall College
Victor Bianchini, Nicolas Eyguesier
Presenter: Victor Bianchini, University Center of Mayotte
Discussant: Cardoso José Luís, University of Lisbon
Pascal Bridel Pascal
Presenter: Pascal Bridel Pascal, Centre Walras-Pareto . Université de Lausanne
Discussant: Patrice Baubeau, Paris Nanterre University
Session: E07

Regulation

Chairperson: Jovanovic Franck, TELUQ university
Location: Room 2.22 (2d floor)
Molavi Vassei Arash
Presenter: Molavi Vassei Arash, University of Hohenheim
Discussant: Vatchkov Daniel, Institute for Historical Studies - Bulgarian Acedemy of Sciences
García Hidalgo Jose Luis , Palma Martos Luis, Riscos Gómez José Félix
Presenter: García Hidalgo Jose Luis , University of Seville
Discussant: Gautier Johanna, IHEID
Session: E09

ESHET Young scholars session 2

Chairperson: Mosca Manuela, University of Salento (Lecce)
Location: Amphitheatre La Boétie (0.15, Groundfloor)
Fontaine Reis de Araujo Patrick
Presenter: Fontaine Reis de Araujo Patrick, UFRJ
Discussant: Gomez Betancourt Rebeca Gomez Betancourt, University of Lyon 2
Nalli Federica, Santori Paolo
Presenter: Nalli Federica, università di Roma LUMSA
Discussant: Sturn Richard, University of Graz
Gahn Santiago José, Siqueira Machado Pedro
Presenter: Siqueira Machado Pedro, The Open University
Discussant: Gehrke Christian, University of Graz
Session: E10

Smith on power, domination and war

Chairperson: Paganelli Maria Pia , Trinity University
Location: Room 2.16 (2d floor)
Londe Silva Ana Paula
Presenter: Londe Silva Ana Paula, Universidade Federal de Minas Gerais
Discussant: Hasselgren Björn, Uppsala
Schumacher Reinhard, Paganelli Maria Pia
Presenter: Schumacher Reinhard, Universität Potsdam
Discussant: Schabas Margaret, University of British Columbia
Berdell john
Presenter: Berdell john, DePaul U
Discussant: Georges El Haddad, BETA
Session: E11

Microeconomics

Chairperson: Gaspard Marion Gaspard, Triangle - Lyon 2
Location: Room 2.25 (2d floor)
Thibault Guicherd, Chirat Alexandre
Presenter: Thibault Guicherd, TRIANGLE
Discussant: Ferreira Rodolphe Dos Santos Ferreira, BETA - University of Strasbourg
Berta Nathalie
Presenter: Berta Nathalie, Reims university
Discussant: Medema Steven, University of Colorado Denver
Teixeira Pedro
Presenter: Teixeira Pedro, CIPES & U. Porto
Discussant: Chassonnery-Zaïgouche Cléo, CRASSH, University of Cambridge
14:30 - 16:00
Session: F01

Macroeconomic analysis in central banks

Chairperson: Mehrling Perry, Boston University
Location: Amphitheatre Hannah Arendt (1st floor)
Pasotti Ilaria, Maes Ivo
Presenter: Pasotti Ilaria, independent researcher
Discussant: Morrison James, LSE
Cherrier Beatrice, Acosta Juan
Presenter: Acosta Juan, Université de Lille
Discussant: Sergi Francesco, University of the West of England Bristol
Monnet Eric, Clerc Pierrick
Presenter: Monnet Eric, Banque de France, PSE, CPER
Discussant: Acosta Juan, Université de Lille
Session: F02

Monetary policy and financial regulation

Chairperson: Desquilbet Jean-Baptiste, Université de Lille
Location: Amphitheatre Norbert Elias (2d floor)
Tusset Gianfranco
Presenter: Tusset Gianfranco, University of Padova
Discussant: Kuroki Ryuzo, Rikkyo University
Raybaut Alain
Presenter: Raybaut Alain , University Cote d'Azur CNRS Gredeg
Discussant: Valeonti Sofia, Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne
Sau Lino
Presenter: Sau Lino, Department of economics and statistics, University of Torino (Turin)
Discussant: Giacomini Francesco, The London School of Economics and Political Science
Session: F03

Political and moral philosophy

Chairperson: Bertrand Elodie, CNRS
Location: Amphitheatre Michel Foucault (3rd floor)
Igersheim Herrade, Ege Ragip
Presenter: Ege Ragip, University of Strasbourg
Discussant: Sæther Arild, Agder Academy of Sciences and Letters
Lapidus André, Okan Ecem
Presenter: Okan Ecem, Phare, University Paris1 Panthéon-Sorbonne
Discussant: Schabas Margaret, University of British Columbia
Salvat Christophe
Presenter: Salvat Christophe, CNRS, Centre Gilles-Gaston Granger, AMU
Discussant: Schroeter Felix, Universität Hamburg
Session: F04

Monetary isues (8th-17th centuries)

Chairperson: Suprinyak Carlos Eduardo, Cedeplar/UFMG
Location: Amphi Germaine Tillion (1.29, 1st floor)
Jefferies Claudia
Presenter: Jefferies Claudia, City, University of London
Discussant: Nenovsky Nikolay, CRIISEA, University of Amiens
Chaimae Aamoum, Nenovsky Nikolay
Presenter: Nenovsky Nikolay, CRIISEA, University of Amiens
Discussant: Koehler Benedikt, N/A
Gómez Rivas León
Presenter: Gómez Rivas León, Universidad Europea de Madrid
Discussant: Rajapakse Nadeera, Université Pantheon-Sorbonne, Paris 1
Session: F05

Cameralism and political economy during the Enlightenment

Chairperson: Bertram Schefold, Goethe-University, Frankfurt
Location: Room 2.20 (2d floor)
Raskov Danila
Presenter: Raskov Danila, St. Petersburg State University
Discussant: Cunha Alexandre, Universidade Federal de Minas Gerais
Cunha Alexandre
Presenter: Cunha Alexandre, Universidade Federal de Minas Gerais
Discussant: Raskov Danila, St. Petersburg State University
Nokkala Ere, Miller Nicholas
Presenter: Nokkala Ere, University of Helsinki
Discussant: Bertram Schefold, Goethe-University, Frankfurt
Session: F06

Torrens, Robinson, Tinbergen

Chairperson: Marcuzzo Maria Cristina, Sapienza, Università di Roma
Location: Room 2.30 (2d floor)
Dekker Erwin
Presenter: Dekker Erwin, Erasmus School of Economics
Discussant: Fèvre Raphaël, University of Cambridge (POLIS)
Arthmar Rogerio, Hisamatsu Taro
Presenter: Arthmar Rogerio, UFES, CNPq
Discussant: Tabuchi Taichi, Doshisha University
Zeineddine Yara
Presenter: Zeineddine Yara, Paris 1 - PHARE
Discussant: Sanfilippo Eleonora Sanfilippo, University of Cassino and Southern Lazio
Session: F07

Debt and public finance 1

Chairperson: Diatkine Sylvie, University East Paris
Location: Room 2.22 (2d floor)
Ingrao Bruna
Presenter: Ingrao Bruna, Department of Social and Economic Sciences, La Sapienza
Discussant: Le Coz Sophie, Université de Lorraine - BETA Nancy UMR 7522
de Saint-Phalle Pierre
Presenter: de Saint-Phalle Pierre, Université de Lausanne / Université Paris-I Panthéon-Sorbonne
Discussant: Ferey Samuel, BETA-CNRS et University of Lorraine
Croisier Huguette
Presenter: Croisier Huguette, Université Saint-Louis Bruxelles
Discussant: Le Fur Tanguy, Aix-Marseille Université
Session: F08

Leijonhufvud

Chairperson: de Vroey Michel, université catholique de Louvain
Location: Amphi Louise Michel (1st floor, 1.16)
Trautwein Hans-Michael
Presenter: Trautwein Hans-Michael, Carl von Ossietzky Universität Oldenburg
Discussant: Clerc Pierrick, Swiss National Bank
Ferreira Rodolphe Dos Santos Ferreira, Clerc Pierrick, Clerc Pierrick
Presenter: Ferreira Rodolphe Dos Santos Ferreira, BETA - University of Strasbourg
Discussant: de Vroey Michel, université catholique de Louvain
Session: F09

Historiography of HET

Chairperson: Charles Loïc, Université de Paris 8 and Ined
Location: Amphitheatre La Boétie (0.15, Groundfloor)
Repapis Constantinos
Presenter: Repapis Constantinos, Goldsmiths, University of London
Discussant: Maas Harro, University of Lausanne
van den Berg Richard
Presenter: van den Berg Richard, Kingston University
Discussant: Hyard Alexandra, Université de Lille
Komine Atsushi
Presenter: Komine Atsushi, Ryukoku University
Discussant: Dal Pont Legrand Muriel, Universite Cote d'Azur CNRS GREDEG
Session: F10

Smith, subjectivity and intersubjectivity

Chairperson: Diatkine Daniel Diatkine, Université Paris Saclay/Evry
Location: Room 2.16 (2d floor)
Menegatti Matteo
Presenter: Menegatti Matteo, Independent Scholar
Discussant: Murphy Antoin, Trinity College Dublin
Andrews David Andrews
Presenter: Andrews David Andrews, State University of New York at Oswego
Discussant: Yamamoto Eiko, Waseda University
Paganelli Maria Pia , Simon Fabrizio
Presenter: Paganelli Maria Pia , Trinity University
Discussant: Bréban Laurie, PHARE, Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne
Session: F11

Ricardo

Chairperson: Hagemann Harald, Universitaet Hohenheim
Location: Room 2.25 (2d floor)
Freni Giuseppe, Salvadori Neri
Presenter: Salvadori Neri, University of Pisa
Discussant: Trabucchi Paolo, Roma Tre University
Gehrke Christian
Presenter: Gehrke Christian, University of Graz
Discussant: Kubo Shin, Kwansei Gakuin University
Parys Wilfried
Presenter: Parys Wilfried, University of Antwerp
Discussant: Salvadori Neri, University of Pisa
16:00 - 16:30

Coffee break

Location: Cafeteria
16:30 - 17:30

Keynote Lecture 2. Frank Smets (Director General of the Directorate General Research of the European Central Bank). The efficacy of the ECB's Monetary Policy in a Low Interest Rate Environment

Chairperson: Trautwein Hans-Michael, Carl von Ossietzky Universität Oldenburg
Location: Amphitheatre Hannah Arendt (1st floor)
17:30 - 18:30

ESHET General Assembly

Location: Amphitheatre Hannah Arendt (1st floor)
18:30 - 19:30

Theatre conference: “The TRUE conference Adam Smith Le Grand Tour”

Location: Amphitheatre Norbert Elias (entry at 3rd floor)
20:30 - 23:00

Gala dinner

Location: Terrasse des Remparts, 92 rue de Gand.
Saturday 25 May 2019
09:00 - 10:30
Session: G01

Central banks 1

Chairperson: Clément Fontan, UCLouvain
Location: Amphitheatre Hannah Arendt (1st floor)
Sandrine LELOUP, Emmanuel CARRE
Presenter: Sandrine LELOUP, IEP de Rennes
Discussant: Sener Ulas, University of Potsdam
Sener Ulas
Presenter: Sener Ulas, University of Potsdam
Discussant: Diatkine Sylvie, University East Paris
Ponsot Jean-François
Presenter: Ponsot Jean-François, CREG Univ. Grenoble Alpes
Discussant: Scarsini Stefano, University of Bologna
Session: G03

Externalities

Chairperson: Medema Steven, University of Colorado Denver
Location: Amphitheatre Michel Foucault (3rd floor)
Igersheim Herrade
Presenter: Igersheim Herrade, CNRS
Discussant: Moscati Ivan, University of Insubria
Noci Anna
Presenter: Noci Anna, University of Insubria
Discussant: Desmarais-Tremblay Maxime, Goldsmiths, University of London
Tieben Bert
Presenter: Tieben Bert, SEO Amsterdam Economics
Discussant: Bertrand Elodie, CNRS
Round Table: G04

Banks and finance in modern macroeconomics

Bruna Ingrao and Claudio Sardoni: presentation of their new Edward Elgar book.
Location: Amphi Germaine Tillion (1.29, 1st floor)
Rubin Goulven
Presenter: Rubin Goulven, University Paris 1
Robert W. Dimand
Presenter: Robert W. Dimand, Brock University, St. Catharines, Ontario L2S 3A1, Canada
de Vroey Michel
Presenter: de Vroey Michel, université catholique de Louvain
Trautwein Hans-Michael
Presenter: Trautwein Hans-Michael, Carl von Ossietzky Universität Oldenburg
Mehrling Perry
Presenter: Mehrling Perry, Boston University
Session: G05

Economists and the European construction

Chairperson: Ferey Samuel, BETA-CNRS et University of Lorraine
Location: Room 2.20 (2d floor)
Caldari Katia
Presenter: Caldari Katia, University of Padova
Discussant: Arena Richard, Université Côte d'Azur
Maes Ivo, Pasotti Ilaria
Presenter: Maes Ivo, National Bank of Belgium
Discussant: Cunha Alexandre, Universidade Federal de Minas Gerais
Ferey Samuel
Presenter: Ferey Samuel, BETA-CNRS et University of Lorraine
Discussant: Hagemann Harald, Universitaet Hohenheim
Session: G07

Debt and public finance 2

Chairperson: Touchelay Beatrice, Université de Lille IRHiS UMR CNRS 8259
Location: Room 2.22 (2d floor)
Vaggi Gianni
Presenter: Vaggi Gianni, University of Pavia
Discussant: Missemer Antoine, CNRS-CIRED Paris
Sturn Richard
Presenter: Sturn Richard, University of Graz
Discussant: Chaloupek Günther, independent scholar
Le Coz Sophie
Presenter: Le Coz Sophie, Université de Lorraine - BETA Nancy UMR 7522
Discussant: Touchelay Beatrice, Université de Lille IRHiS UMR CNRS 8259
Session: G08

Banking systems 4: Utopias

Chairperson: Erreygers Guido, University of Antwerp
Location: Amphi Louise Michel (1st floor, 1.16)
Barbaroux Nicolas, Lutz Adrien
Presenter: Barbaroux Nicolas, GATE L-SE- UNIVERSITY ST ETIENNE
Discussant: McPhail Edward, Dickinson College
Coste Clément, Barbaroux Nicolas
Presenter: Coste Clément, Sciences Po Lyon
Discussant: Nersisyan Yeva, Franklin and Marshall College
Bellet Michel
Presenter: Bellet Michel, GATE L-SE UNIVERSITY OF ST ETIENNE
Discussant: Ludovic Frobert, CNRS/ENS-Lyon
Round Table: G09

ESHET/JSHET session on the training of Young Scholars

Atsushi Komine (Japan, former President of JSHET, Ryukoku University), Nathalie Sigot (France, head of master HET, University of Paris 1), Kevin Hoover (United States, Center for the History of Political Economy, Duke University)
Chairperson: Kubo Shin, Kwansei Gakuin University
Location: Amphitheatre La Boétie (0.15, Groundfloor)
Session: G10

Smithian views on development

Chairperson: Witztum Amos Witztum, London School of Economics
Location: Room 2.16 (2d floor)
Marchevsky Julia Marchevsky
Presenter: Marchevsky Julia Marchevsky, Universidade Federal de MInas Gerais
Discussant: Diatkine Daniel Diatkine, Université Paris Saclay/Evry
Yagi Takashi
Presenter: Yagi Takashi, Meiji University, School of Political Science and Economics
Discussant: Aspromourgos Tony, University of Sydney
11:00 - 12:30
Session: H01

Central Banks 2

Chairperson: Maes Ivo, National Bank of Belgium
Location: Amphitheatre Hannah Arendt (1st floor)
Milne Alistair, Wood Justine
Presenter: Wood Justine, Loughborough University
Discussant: Roche Claude, Catholic university of Lille - UCL
McPhail Edward, Rashid Salim
Presenter: McPhail Edward, Dickinson College
Discussant: Sandrine LELOUP, IEP de Rennes
Muchlinski Elke
Presenter: Muchlinski Elke, Guest Professor Macroeconomy and European Economy at Berlin School of Economics and Law
Discussant: Ponsot Jean-François, CREG Univ. Grenoble Alpes
Session: H02

Finance

Chairperson: Rosselli Annalisa, Università di Roma Tor Vergata
Location: Amphitheatre Norbert Elias (2d floor)
Papaud Simon
Presenter: Papaud Simon, Université de Picardie Jules Verne/Université Lumière Lyon 2
Discussant: Desquilbet Jean-Baptiste, Université de Lille
Nureev Rustem Nureev, Busygin Evgeny
Presenter: Nureev Rustem Nureev, Financial University under the Government of Russian Federation
Discussant: Croisier Huguette, Université Saint-Louis Bruxelles
Jovanovic Franck
Presenter: Jovanovic Franck, TELUQ university
Discussant: Nureev Rustem Nureev, Financial University under the Government of Russian Federation
Session: H03

Kaleckian themes

Chairperson: Melmies Jordan, Université de Lille
Location: Amphitheatre Michel Foucault (3rd floor)
Faudot Adrien, Beretta Edoardo
Presenter: Faudot Adrien, CREG, Université Grenoble Alpes
Discussant: Mehrling Perry, Boston University
Sardoni Claudio
Presenter: Sardoni Claudio, Sapienza University of Rome
Discussant: Piacentini Paolo Mario, Università di Roma 'La sapienza'
Piacentini Paolo Mario
Presenter: Piacentini Paolo Mario, Università di Roma 'La sapienza'
Discussant: Sardoni Claudio, Sapienza University of Rome
Session: H04

Inflation

Chairperson: Robert W. Dimand, Brock University, St. Catharines, Ontario L2S 3A1, Canada
Location: Amphi Germaine Tillion (1.29, 1st floor)
Vymyatnina Yulia
Presenter: Vymyatnina Yulia, European University at Saint-Petersburg
Discussant: Lueger Tim, Darmstadt University of Technology
Jens Reich
Presenter: Jens Reich, Dt. Bundesbank, University of Frankfurt
Discussant: Calcagno Adriana, Université Paris 1
Calcagno Adriana
Presenter: Calcagno Adriana, Université Paris 1
Discussant: Boianovsky Mauro, Universidade de Brasilia
Session: H05

Revisiting Russian Economic Thought of the Soviet and Post-Soviet Periods

Chairperson: Maltsev Alexander, (1) Ural State University of Economics; (2) CRIISEA, University of Picardie
Location: Room 2.20 (2d floor)
Kalmychkova Elena
Presenter: Kalmychkova Elena, MSU Lomonosov
Discussant: Marinova Tsvetelina , New Bulgarian University
Nenovsky Nikolay
Presenter: Nenovsky Nikolay, CRIISEA, University of Amiens
Discussant: Raskov Danila, St. Petersburg State University
Ostapenko Vsevolod
Presenter: Ostapenko Vsevolod, St. Petersburg State University
Discussant: Maltsev Alexander, (1) Ural State University of Economics; (2) CRIISEA, University of Picardie
Session: H06

Diffusion of ideas

Chairperson: Guidi Marco Enrico Luigi, Università di Pisa
Location: Room 2.30 (2d floor)
Kubo Shin
Presenter: Kubo Shin, Kwansei Gakuin University
Discussant: Faccarello Gilbert, Panthéon-Assas University
de Largentaye Hélène
Presenter: de Largentaye Hélène, retired ( PhD University of Cambridge UK)
Discussant: Francis Clave, Paris II
Cot Annie Lou
Presenter: Cot Annie Lou, CES, University Paris 1 Pantheon-Sorbonne
Discussant: Giraud Yann, University of Cergy-Pontoise
Session: H07

Redistribution

Chairperson: Igersheim Herrade, CNRS
Location: Room 2.22 (2d floor)
De Paoli Joachim
Presenter: De Paoli Joachim, Laboratoire Triangle
Discussant: Tusset Gianfranco, University of Padova
Palma Martos Luis, Noguero Hernádez Carlos
Presenter: Palma Martos Luis, UNIVERSIDAD DE SEVILLA
Discussant: Londe Silva Ana Paula, Universidade Federal de Minas Gerais
San Julian Arrupe Javier
Presenter: San Julian Arrupe Javier, University of Barcelona
Discussant: van den Berg Richard, Kingston University
Session: H08

Methodology of Macroeconomics

Chairperson: Cedrini Mario Aldo, Università di Torino
Location: Amphi Louise Michel (1st floor, 1.16)
Avtonomov Vladimir Avtonomov
Presenter: Avtonomov Vladimir Avtonomov, National Research University Higher School of Economics
Discussant: Pascal Bridel, Centre Walras-Pareto University of Lausanne
Aspromourgos Tony
Presenter: Aspromourgos Tony, University of Sydney
Discussant: Carré Emmanuel, South Brittany University
de Vroey Michel
Presenter: de Vroey Michel, université catholique de Louvain
Discussant: Paesani Paolo, University of Rome Tor Vergata; Department of Economics and Finance
Round Table: H09

Series "Economie politique moderne", ENS editions

Speakers: Michaël Assous and Paul Fouchard (Michael Kalecki) Patricia Commun and Raphaël Fèvre (Walter Eucken) Amanar Akhabbar (Wassily Leontief)
Location: Amphitheatre La Boétie (0.15, Groundfloor)
Ludovic Frobert
Presenter: Ludovic Frobert, CNRS/ENS-Lyon
Session: H10

Equilibrium and gravitation

Chairperson: Salvadori Neri, University of Pisa
Location: Room 2.16 (2d floor)
Sinha Ajit
Presenter: Sinha Ajit, Azim Premji University
Discussant: Bertram Schefold, Goethe-University, Frankfurt
Witztum Amos Witztum
Presenter: Witztum Amos Witztum, London School of Economics
Discussant: Misaki Kayoko, Shiga University
Trabucchi Paolo, Dvoskin Ariel
Presenter: Trabucchi Paolo, Roma Tre University
Discussant: Lenfant Jean-Sébastien, Clerse U Lille
12:30 - 13:30

Blanqui lecture.

Harro Maas and Andrej Svorenčík. The Emergency of a Witness Seminar: A History
Chairperson: Lenfant Jean-Sébastien, Clerse U Lille
Location: Amphitheatre Hannah Arendt (1st floor)
13:30 - 14:30

Lunch

Location: Cafeteria
14:30 - 18:30

Guided visit of Louvre-Lens Museum (14:30-18:30)

Guided visit of the Museum, notably the main peices in the Galery of Time, and visit of the temporary exhibition "HOMER". Transport by car.

Guided visit of Villa Cavrois (15:00-18:30)

Guided visit of Villa Cavrois, a masterpiece of Modernist architecture by Mallet-Stevens. Transport by car.